Zvětšit text Zmenšit text Reset velikosti textu
Strana Předchozí stránka 3/4 Další stránka

Vodu nezajímá, že ty už nemůžeš...

aneb eskymování v Olomouci

Pokud vás někdo bude učit eskymáka a uslyšíte tuhle větu, tak to s vámi myslí naprosto vážně. Buď vás chce utopit, nebo něco pořádně naučit. V případě eskymování s Vildou je správná druhá varianta. Nebojte se, až tohle někdy uslyšíte, věřte, že už něco málo umíte, protože na začátečníky je Vilda strašně moc hodný.

Nechá vás nastoupit do lodi, a po drobné instruktáži vás otočí hlavou dolů, abyste si vyzkoušeli, jak správně opustit loď. Vyzkoušíte si, že to jde a máte tam dole spoustu času. Jsou ale i lepší způsoby: například vystrčit ruku nahoru, aby vám kamarád mohl dopomoci a zachránil vás tak od zdlouhavého a nepříjemného vylévání vody z lodi a znovunasedání.

Následuje seznámení s klíčovou částí eskymáckého obratu "kyčloškubu", na jehož zvládnutí závisí vše. Když už víte, jak na to, tak si už jen o hranu bazénu

Eskymování v Olomouci

vylepšujete otáčení loďě pánví, až vám stačí už jen lehká opora malíčku. Nastává vytoužený okamžik, kdy si berete do ruky pádlo a zjišťujete, že vám chybí onen pověstný "pevný bod". Stačí se ale naučit takový (na první pohled hodně podivný) pohyb pádlem. Pokud ho uděláte správně, zajistí vám klouzající list dostatečnou oporu pro eskymování.

A nyní je čás se naučit speciální zlepšovák. Je to dopředný výleh na pádlo, který vám umožní dokončit zdárně i mírně nedotočeného eskymáka. Po tomto výlehu máte připravené pádlo vpředu na záběr, což oceníte v těžké situaci kdy eskymujete třeba ve válci nebo proti skále (opravdu to funguje). Pokud chcete, může vám být na požádání dopřáno malé či velké Lipno. Loď se uchopí za záď a následující chvíle si s vámi kamarádi pohrávají jako nejdivočejší voda. Až teď zjistíte, jak dobře (nebo špatně) na tom jste a zda-li ustojíte, když vás v půlce eskymáka někdo hodí zpátky nebo, když si pod vodou chystáte pádlo, začnou s ním rumplovat (ne)známé síly. Ve chvíli kdy polevíte a máte to štěstí, že skončíte hlavou nad vodou může zaznít poznámka "vodu nezajímá, že..."

Na bazéně se učí i základy

Eskymování v Olomouci

vodního rodea. Obzvláště v začátcích pak máte zaručeno, že skončíte nechtěně hlavou dolů častěji než byste vůbec čekali. Zase vás to ale nutí eskymovat z nezvyklých pozic, kdy to nejméně čekáte, což je opravdu skvělý trénink.

Až vás to omrzí, tak si zkuste vyzkoušet jinou loď a uvidíte, že najednou se eskymuje trošku jinak (něco jde obtížněji, něco lehčeji, ale stále je to jen o tom srovnat si pádlo, škubnout kyčlemi a skončit hezky vpředu nachystaný na cokoliv...)

Láká vás to? Tak se přijďte mrknout na Olomoucký bazén a uvidíte. Eskymujeme od listopadu do března každou středu večer a v sobotu dopoledne. Málo komu se to povede napoprvé, ale po třetím nebo čtvrtém bazéně už to určitě zvládnete.

(tt)

ČEŠI se ve vodáckém byznyse rozhodně neztratí

V září proběhl v německém Norinberku další ročník specializovaného veletrhu KANUmesse. Vzhledem k ideálním termínu se zde setkávají téměř všichni velcí hráči v oblasti výroby a prodeje vodáckého vybavení. Zarážející a potěšující je množství českých výrobců, kteří se této výstavy účastní a jejich expozice jsou vynikající českou vizitkou. Ze stovky vystavovatelů jich celých 10 % tvořili "čistokrevné" české firmy. Držíme jim palce, aby se na evropském vodáckém výsluní hřály co nejdéle.

(tt)

Panda

Kdo je Kateřina Migdauová?

Myslím, že jsem normální holka, které je 21 let a žije ve Šlapanicích, což je malé městečko u Brna. I když by se dalo říct, že se teď nacházím spíš v Praze než doma. Studuji, zatím ještě druhý ročník, Fakulty tělesné výchovy a sportu, se zaměřením na učitelství pro střední školy matematika a tělocvikem. A co je asi předmětem tohoto rozhovoru, nejvíc ze všeho mě baví pádlovat a to byl taky trochu důvod jít studovat do Prahy. Je tam kanál, trochu více možností a lidí, ale na Brno samozřejmě nedám dopustit! Hlavně je v Praze víc lidí, co se točí kolem Freestyle na divoké vodě.

Od kdy vlastně jezdíš a jak jsi se k vodě dostala?

Na vodu jezdím vlastně od malička (s rodiči na kanoe), na základní škole následoval brněnský dětský oddíl a pak už různé výlety s kamarády…

Co máš na vodě nejraději a naopak bez čeho by jsi se obešla…

Asi neumím říct co mám nejraději... těch věcí je samozřejmě spousta, proto mě to taky baví a snad ještě dlouho bavit bude. Člověk se někam podívá, potká zajímavé lidi, pozná dobré kamarády a dělá něco, v čem se může zlepšovat, "hecnout" se, být v nebezpečí, být blízko "úspěchu". Rozhodně bych se obešla bez té hrozné zimy, která je

na vodě běžná, zvlášť v našich českých podmínkách. A taky bez některých nepříjemností jako jsou úrazy atd. I když v takovou chvíli si zase uvědomím spoustu důležitých věcí. Náš sport nemusí být nebezpečný, když se dodržují určitá pravidla.

Prozradíš nám kde se dá dobře pojezdit a kam by jsi se chtěla podívat?

Protože jezdím jak freestyle tak divokou vodu tak snad nejlepší podmínky v Evropě jsou v Norsku, tam se mi líbilo hodně a ráda bych se tam vrátila. Ale na jaře je kde pojezdit i v ČR a nemáme to daleko ani do Rakouska. Vždycky záleží na stavu vody atd. Opravdu bych se chtěla podívat na Nový Zéland a do Kanady, kde se mimo jiné koná příští rok MS v rodeu. Loni jsem také tak trochu začala jezdit na kayakcrossy a to je další věc, která mě do budoucna láká.

Na co jsi nejvíc pyšná?

Když to vezmu z pohledu ježdění na vodě, tak přesně nevím. Pokaždé, když něco sjedu, jsem na sebe tak trochu "pyšná" a když se mi to podaří sjet čistě a tak, jak jsem chtěla, je to o to lepší. A tenhle super pocit můžete na vodě zažívat pořád! No a z rodea je to asi 1. místo na MS v Grazu 2003 v juniorkách, 2.  místo na ME v Sortu v ženách. Ale když se mi povede třeba

nějaká nová figura tak mě to taky moc baví!

A co letos?

Letos jsem byla 2. na evropském poháru v Augsburku, 1. na EP v Sopotnici, 2. na MČR v Praze v Tróji a 5. na ME v Nothinghamu.

Nějaký recept na vyhrávání?

Myslím, že člověk musí být v pohodě hlavně psychicky, protože systém postupu do semifinále, finále a úzkého finále je docela obtížná. Samozřejmě pomůžou rady a podpora zkušených kamarádů. Pak to chce mít trochu naježděno a to se mi zatím v poslední době nedaří, chtěla bych jezdit víc a mít na to víc času, nejde tu úplně o trénink, ale o strávený čas na vodě v jakékoliv podobě...

Co sponzoři - máš nějakou podporu při tvých závodních aktivitách?

V roce 2006 jsem se vrátila do teamu k brněnské firmě
VODÁK sport, u které jsem před několika lety začínala. Hlavně jsou kamarádi, kteří mě tak nějak přivedli k vodě a posléze i k rodeu. Asi 3 roky jsem jezdila za firmu Liquidlogic. Nyní mě stále podporuje firma NONAME (český výrobce "špricek"), firma Galasport (český výrobce pádel) a nově firma Pyranha (anglický výrobce lodí, který je v Čechách zastoupen právě VODÁK sportem). Samozřejmě mě

Katka Migdauová

podporuje moje rodina a kamarádi, bez kterých by to nešlo.

Co bys poradila nováčkům na vodě?

No to je jasný. Že je to prostě nejlepší sport. A vážně. musí začít od začátku a nic nevynechat, nehrnout se hned na rodeovou krátkou loď nebo na těžké sjezdy řek, naučit se pádlovat, eskymovat, číst vodu a hlavně najít tu správnou partu, která mu vyhovuje a které vyhovuje i on. A to, aspoň myslím, se mě podařilo.

(js)

 

Pyranha Dronte
Přemýšlíte nad koupí nového kajaku?
Nekupujte zajíce v pytli,
TESTUJTE!

Zvětšit text Zmenšit text Reset velikosti textu
Strana Předchozí stránka 3/4 Další stránka